Потрібне джерело якісних міндобрив? Біогазова установка в допомогу! …або система управління дигестатом біогазових станцій

Біогазова установка – це вдала інвестиція! Але з початком війни, різко скоротилося інвестування по території України та були «заморожені» великі інвестиційні проєкти. Але інвестиційний вектор починає змінюватися. Одним із перспективних напрямків залишаються біометанові станції та заводи, або просто невеликі біогазові установки.

Станція по виробництву біометану на сьогодні коштує близько 500-700000 Євро, в порівнянні аналогічний завод 5-6 млн Євро

На сьогодні, стоїть гостро питання, особливо у тваринництві та взагалі в агро виробництві, про утилізацію відходів, які залишаються після перероблювання. Ефективне рішення – це біогазові станції. Станція являє собою реактор, де відбувається анаеробне зброджування. Внаслідок цього отримуються утилізуючи відходи, наприклад у тваринництві, отримуємо біометан, як енергоресурс, а також отримуємо другий продукт. Вже зброджений дигестат біогазової станції.

Дигестат активно використовують, як органічний замінник, дорогого мінерального добрива.

Кожна біогазова станція по своєму унікальна! Все залежить від того, яке «паливо», тобто відходи чи спеціальна сировина (силос, жом від цукрового буряка і тому подібне) використовується для вироблення біо метану. Тобто конкретно під кожний з типів сировини розраховується своя технологічна карта біогазової станції.

Є спеціальні норми будівництва біогазових станцій, які визначаються законодавством України

На сьогодні, наприклад біогазовий завод можна будувати на відстані два кілометри і більше від населеного пункту. Тому під час проєктування біогазової станції потрібно враховувати ці та інші фактори. Основним з них, що впливає – це наявність поряд достатньої сировинної бази. Тобто, якщо виробник має певну кількість відходів від своєї діяльності, або він орієнтується на те, що буде вирощувати сировину, наприклад, силосну кукурудзу або сорго. На основі цього відбувається розрахунок саме потужності всієї біогазової станції.

Біогазова станція запорука ефективного використання ресурсів невеликих фермерських господарств

В нашій компанії є досвід реалізації сільськогосподарських біогазових станцій. Тобто це невеликі біогазові станції, які принципово будуються не для отримання прибутків з продажу електроенергії чи продажу біометану, а саме для того, щоби мати ефективне управління відходами. В основному це стосується невеликих тваринницьких виробництв, тваринницьких ферм.

При будівництві біогазової станції вирішується проблема утилізації відходів тваринництва

схема управління біогазовою станцієюНа виході буде два необхідні продукти. Один із них – це біометан, який можна буде використовувати для власних потреб опалення приміщень або, можливо, сушки зерна в зернових елеваторах. І другий, розв’язує проблему заміщення мінеральних дорогих до0брив. Це дигестат біогазової станції.

В розрахунок біогазової станції береться все, що може бути використано!

Тобто, якщо є у вас, наприклад, цукровий завод, ви маєте велику кількість жому, то він підпадає під розрахунок. Або, якщо є тваринництво, це також рахується. Береться до уваги все, що може бути використано для зброджування в біореакторі. Рослинні рештки звичайно дають більше вихід біометану, ніж відходи тваринництва. Але відходи тваринництва дають більшу стабільність роботи біо реактора.

Кричковький В.Ю.: «Тут має бути баланс, який визначається фахівцями, які пропонують той чи інший вид, чи тип біогазової установки. От, наприклад, наш ТОВ Субекон генерує відходів вісімнадцять тисяч тонн в рік. Біогазова, розрахована таким чином, що реактор десь на шістсот кубів, а шістдесят метрів кубічних відходів приблизно потрапляє в реактор щодня. На виході шістдесят кубів дигестату зливається в лагуни для накопичення, закритого типу.»

www.organic-d.com.ua/pro-biogazovu-stantsiyu/

Період зброджування складає приблизно чотирнадцять днів від моменту завантаження до моменту зливу. А саме процес бродіння, підняття доверху всіх вже відпрацьованих відходів, а зверху вже відбувається зняття відпрацьованого дигестату. Маючи розуміння, що одночасне поголів’я на цьому комплексі, складає десь близько шість з половиною тисяч голів. Приходить розуміння щодо об’ємів, під які вже була розрахована біогазова станція. Вихід біометану десь близько вісімсот кубів за добу. Вже очищеного та готового до споживання.

Сухі рештки, тобто кукурудзиння, сухі залишки соняшника. Не підходять для реакції в біореакторі

Вихід дигестату стільки, скільки було завантажено в нього решток. Зменшення сировини не відбувається. Фактично відбувається відбирання біогазу з реактора. По вазі змін не має. По об’єму дигестат має рідку форму та потребує велику кількість води, тому що без води не відбувається якісного бродіння.

Дигестат застосовується відповідно до його хімічних показників

Тобто все залежить від того скільки там макро та мікроелементів. В основному орієнтуються на вміст азоту. Та відповідно, розраховується норма внесення добрив, наприклад, в дигестаті, який виробляється біогазовою станцією ТОВ Субекон вміст у речовині: азоту три кілограми, фосфору один кілограм, калію три кілограми. Відповідно розрахункова норма середня, наприклад, під кукурудзу складає десь 60 тонн дигестату на один гектар.

Біогазова установка – це джерело дигестату, який може повністю замінити всі мінеральні добрива, які необхідні за технологією

Авжеж дигестат з різних біогазових станцій має різний вміст мікро та макроелементів, а це впливає на те, щоб розрахувати вірно норми, які необхідні під ті чи інші культури. Але це вже питання вирішить кваліфікований агроном. Кожен агроном знає, як і скільки макроелементів потрібно в речовині для того, щоб виростити ту чи іншу культуру.

Кричковький В.Ю.: «От наш дигестат, ми повністю використовуємо для своїх потреб! Його вистачає всього на чотириста гектарів. Тобто ми можемо констатувати, що його навіть не вистачає на всі наші потреби.»

Великі біогазові станції, такі як агрохолдинг МХП, зараз відмовилися, за останньою інформацією, від продажу дигестату та повністю використовують для власних потреб, як заміщення дорогого мінерального добрива.

Окупність біогазової станції залежить від двох факторів: як ви використовуєте продукти виходу біогазової станції та від ціни на сировину для біогазової станції.

Всім відомий «зелений тариф» втратив свою актуальність, але держава запропонувала біогазовим заводам під’єднуватися до газотранспортної мережі. Для цього необхідно отримати технічні умови на якість саме біометану, а він ідентичний природному газу. Вартість газу досить висока, тому подавати біометан в газотранспортну систему України і отримувати за це гроші досить приваблива перспектива.

Кричковський В.Ю.: «Україна в принципі може, замістити імпорт природного газу за рахунок біогазових станцій до 2030 року! Тому що має достатню сировинну базу, в основі якої знаходяться аграрні відходи!»

Все це можливо при достатніх інвестиціях в дану галузь. Але зараз пільг від держави немає, щодо будівництва біогазових заводів. Кредити на загальних підставах можна отримати, але дуже висока облікова ставка Нацбанку 25% річних і більше, а це зводить рентабельність проєкту на найнижчий рівень. Все це можливо при достатніх інвестиціях в дану галузь. Але зараз пільг від держави немає, щодо будівництва біогазових заводів. Кредити на загальних підставах можна отримати, але дуже висока облікова ставка Нацбанку 25% річних і більше, а це зводить рентабельність проєкту на найнижчий рівень.

Великий біогазовий завод, на кілька мегаватів, через війну для іноземних інвесторів досить ризиковане вкладення 3-5 млн євро! Тому великі проєкти й спинили. Але потрібно розуміти, що на території України на сьогодні працює близько 64-ох, подібних заводів. Та є інформація, що один з них вже буде підключений до газотранспортної системи України. Та зможе продавати газ! А деякі заводи йдуть в напрямку LPG, тобто стиснутого, зрідженого, природного газу. А це своєю чергою перспективний ринок збуту станціям для заправки автомобільної техніки.

Єдина відмінність біометану від природного газу це те, що він є абсолютно відновлювальним джерелом енергії. Тобто це не викопне паливо, а його ми створюємо з тих решток агро сировини й тому подібного, які в нас є. Тому зараз, хто «заходить» з інвесторів в цей ринок, може розраховувати на великі прибутки й швидку окупність цього проєкту. Попит на біометан високий.

Євросоюз доплачує за один куб біометану, десь близько чотириста євро. При імпорті в Євросоюз.

Тому, наприклад у «зеленому тарифі» сенсу не має зовсім, бо тариф промисловий вже набагато вищий. Тому ніхто не підключається до «зеленого тарифу». Для компаній створили досить цікаві умови підключення до газотранспортної системи України, а деякі компанії, отримали підключення майже безплатно. Тому це цікаво для інвесторів й для власників компаній. А заводу вже треба орієнтуватись, щоб розміщувати потужності там, де можна здійснити це підключення вигідно, тобто близько біля газотранспортної системи та щоб логістика агросировини для біостанції не стала «золотою».

Великі заводи, наприклад, такі як Юзефо-Миколаївський на сім мегаватів у Ладижинському районі, працювали виключно на зелений тариф.

Але зараз не можливо орієнтуватися на подібні напрямки. Тому коли розробляють бізнес-план будівництва біогазового заводу для розрахунку біометан і на дигестат використовують, як основні показники мультиплікатора окупності цього проєкту.

Ще під час роботи виділяється багато CO2, що теж може зменшити термін окупності проєкту. Є технології які дозволяють його збирати!

Єдине питання, що з цим CO2 робити?

Оскільки для того, щоб продавати, потрібен стабільний ринок збуту. А він сьогодні: «літом, дорожчає, а зимою ні по чому».

CO2 у нас використовується в тепличних господарствах. Та взагалі поєднання біометанового заводу із Тепличне господарство є найбільш таким універсальним, тому що велике споживання ресурсів характерно при вирощуванні в тепличних умовах.

І якщо брати, наприклад, біогазовий завод, який виробляє, тобто генерує мегават електроенергії, то ще під час цього процесу генерується «мегават тепла». На комерційних установках передбачені утилізаційні котли, які можуть знімати до 98% цього тепла і подавати його, наприклад, в парову систему опалення тепличного комплексу. Нагріває буферні місткості, які потім будуть опалювати комплекс.

Фактично ви отримаєте готовий тепличний комплекс біля біогазової станції, яка генерує електроенергію. Що здешевить у два, а то і більше рази, виробництво продуктів.

Максимальна ефективність біогазової станції, маючи тепличний комплекс: ви грієте тепличний комплекс, освітлюєте тепличний комплекс, забезпечуєте його електроенергією. Абсолютно замкнений цикл використання всього, що є у вас кращого у біометановому заводі. А дигестат реалізується на своїй сільськогосподарській землі, яка є майже у всіх агровиробників, що швидше окупить цей проєкт.

Сьогодні дигестат досить важливий та дорогий продукт!

Якщо створити правильну систему управління дигестатом. Біогазова станція окупиться в двічі швидше.

Але подібні процеси тільки налаштовуються, розвиваються та досліджуються в Україні. Дуже мало фахівців, які можуть створити систему управління дигестату господарства. Але вони є. І тут треба підходити професійно до цього питання, Тому що дослідження власними методами та власними агрономами не завжди приносять ті результати, які б хотілося бачити, а нерідко взагалі не приносить результатів. !!!

Заводів по виробництву мінерального добрива в Україні мало. Тобто вони фактично всі імпортуються.

Органік-Д в цьому році за рахунок дигестату від біогазової установки зміг зекономити. Майже шість мільйонів гривень на мінеральних добривах. Та отримати результат по виробництву зерна на рівні господарств, які користуються стандартними технологіями.

Плюси: збільшення врожайності, покращення ґрунтів. За 3-5 років у нас серйозно відбувається покращення ґрунтів, тому що дигестат це біо органічне добриво.

покращення грунту завдяуи дигестату

Бор органічне добриво, яке дає можливість акумулювати вуглець в ґрунті, а мінеральне добриво, навпаки, розщеплює вуглець. (Тобто, можна констатувати факт, що використання дигестату зменшує викиди парникових газів в атмосферу.) А оскільки воно акумулює вуглець, який є основним елементом, з якого формується надалі гумусовий шар ґрунту. Чим більше органічних решток вноситься в ґрунт, тим краща його структура стає.

Великі біометанові заводи генерують, як у Миколаївській області, близько ста вісімдесяти тисяч тонн дигестату.

https://saf.org.ua/projects/1108

Якщо біогазова установка на сто вісімдесят тисяч тонн по 50 т/га, (оскільки дигестат кращої якості, ніж у нас і в ньому більше макроелементів у речовині) то один біогазовий завод на 7 МВт може забезпечити площу земельної ділянки добривами 3600 га.

Тому якщо окупність біогазового заводу біометаном 5 років, то за умови використання дигестату два з половиною роки!

Додатково можливість покращити ґрунти та покращити урожайність! Зменшити викиди CO2 в атмосферу. І відповідати усім умовам угоди Грін діл. Про зменшення парникових газів у світі. Що вирішить багато екологічних питань.

А потенціал України близько 50 млрд кубів біо метану в рік. За умов правильного управління та достатнього інвестування.