А ви про таке чули? AIP community – це об’єднання виробників агро-промислової галузі навколо власного джерела енергії. В перекладі з англійської мови AIP – агроіндустріальний парк, community – громада. Під AIP community розуміємо кластер бізнесів, спрямований здебільшого на відродження сіл, селищ та обласних містечок Особливістю новітнього комплексу є біогазова установка. Вона генерує добрива, газ, теплову та електроенергію. Інакше кажучи, біогазова станція обертає коліщата механізму всього підприємницького ланцюга. Її «паливо» – рослинні залишки та рештки життєдіяльності тварин сільського господарства. Таким чином автономний центр робить незалежним систему від сторонніх енергоносіїв та знижує собівартість отриманої продукції.

Резидентами парку можуть бути тваринницькі комплекси, комбікормові заводи, овочеві та зернові агрокомпанії, тощо. Кластер надає унікальні можливості для реалізації проєктів підприємців різної спрямованості від теплиці до м’ясопереробних цехів. Мета AIP community – прискорити розвиток аграрно-промислової сфери. Таке об’єднання у регіоні заохочує локальні бізнеси, залучає інвестиції, створює нові робочі місця. Окрім соціальних питань, значною мірою вирішуються екологічні проблеми за рахунок утилізації відходів природнього походження.

Позаторік група компаній успішно впровадила модель AIP community у Вінницькій області. Колишній військовий, овочівник за покликанням, Вадим Кричковський заснував агроферму Органік-Д. Овочі борщового набору став вирощувати на добриві з відходів сусіднього свинокомплексу Субекон із річним поголів’ям 12 тис особин. Натуральний гній після збродження у біогазовій станції перетворюються на речовину, яка суттєво підживлюю ґрунт та відновлює його родючість. Застосовуючи отриманий продукт на рівні із сучасними мінеральними добривами команда агрономів Органік-Д розробила технологію збалансованого живлення культур. За два роки досліджень аналізи вже запатентованого добрива підтвердили свою ефективність у полях.

Результат роботи прототипу AIP community, головною артерією якого є біогазова установка потужністю 250 кВт, можна окреслити декількома показниками. По-перше, це вивільнення 960 тис кВт/годин електроенергії та близько 1 млн кВт теплової енергії на рік. По-друге, це отримання 20 тис тонн природнього добрива для поліпшення якостей гумусу. Коли Вадима Кричковського запитують про головне – що отримують односельчани? – він відповідає з якимось особистим хвилюванням, що все тільки починається. «Наразі в нас є два економічно стабільні підприємства, які дали людям більше 60 робочих місць. Своїм прикладом ми підтверджуємо їх право на гідні умови праці. Та обабіч надихаючих ідей та перетворень їх у реальність завжди йдуть складнощі й перешкоди. Тому головне у всьому нашому бізнес задумі – це розвиток і стабільність регіону, це можливість працювати на свої землі та впроваджувати інновації світового рівня».

Автор матеріалу: Юлія Чернік