«Менеджмент управління відходами сільського господарства» – коли чуємо таке гучне речення, вважаємо, що це «про Європу», а «про нас» – вивіз на сміттезвалище.
Так чи не так?
Насправді, зелена енергетика вже протурила шлях у сучасне життя українських компаній. Якомога більше фермерів намагаються застосовувати у виробничому процесі сонячні батареї та вітряки. Але саме біогаз, на думку автора, майбутнє зеленої енергетики і сільської місцевості. На відміну від інших енергоносіїв, біогазові технології (БГТ) залишають аграріїв далеко за обрієм зайвих турбувань.
Перш за все, відходи – це не місце скупчення неприємних запахів, а джерело органічних речовин. Досить звернутися до тваринництва. Свиноферма минулого сторіччя потерпала від смороду. Свинокомплекси сьогодення зброджують гній через ферментатори біогазових установ, що суттєво зменшує не тільки пікантний аромат, але й проблеми навколо нього.
По-друге, рештки життєдіяльності тварин – це живі гроші.
Наприклад, традиційна свиноферма на 12 000 голів у рік генерує 20 000 тонн відходів, утилізація яких обходиться підприємству в 3 мільйони грн. Із впровадженням БГТ цифри різко змінюють вектор. І 20 000 тонн відходів перетворюються на 240 000 м куб. метану. Останній, після спалення у когенераційній установці, вивільняє 960 000 кВт/годин електроенергії та близько 1 000 000 кВт/годин теплової енергії в рік.
Втретє – після всіх маніпуляцій отримуємо 20 000 тонн високоякісного органічного добрива Дигестат, здатного максимально природньо поліпшувати показники гумусового шару, а разом із ним і властивості врожаю.
Просто? Ще б пак! А тепер порахуємо.
- 3 млн грн – кошти заощаджені на утилізації
- 2,98 млн грн – вартість 960 000 кВт електроенергії (тариф 3,1 грн за кВт)
- 0,8 млн грн – вартість 1 000 000 кВт тепла (у перерахунку на природній газ 0,8 грн за кВт)
- 2,6 млн грн – вартість 18 000 тонн добрива Дигестат (у перерахунку на діючу речовину еквіваленту мінеральних добрив)
Зрештою бачимо, що новітнє вирішення питання залишків сільського господарства приносить 9,38 млн річного валового прибутку. А чи існує менеджмент відходів в Україні, складіть свою думку самі.
Автор матеріалу: Вадим Кричковський.