«Менеджмент управління відходами сільського господарства» – коли чуємо таке гучне речення, вважаємо, що це «про Європу», а «про нас»  – вивіз  на  сміттезвалище.

Так чи не так?

Насправді, зелена енергетика вже протурила шлях у сучасне життя українських компаній. Якомога більше фермерів намагаються застосовувати у виробничому процесі сонячні батареї та вітряки. Але саме біогаз, на думку автора,  майбутнє зеленої енергетики і сільської місцевості. На відміну від  інших енергоносіїв, біогазові технології (БГТ) залишають аграріїв далеко за обрієм зайвих турбувань.

Перш за все, відходи –  це не місце скупчення неприємних запахів, а джерело органічних речовин.  Досить звернутися до  тваринництва.  Свиноферма минулого сторіччя потерпала від смороду.  Свинокомплекси сьогодення зброджують гній  через ферментатори біогазових установ, що суттєво зменшує не тільки пікантний аромат, але й проблеми навколо нього.

По-друге, рештки життєдіяльності тварин – це живі гроші.

Наприклад, традиційна свиноферма  на 12 000 голів у рік генерує 20 000 тонн відходів, утилізація яких обходиться підприємству в 3 мільйони грн. Із впровадженням БГТ цифри різко змінюють  вектор. І 20 000 тонн відходів  перетворюються на 240 000 м куб.  метану. Останній, після спалення у  когенераційній  установці, вивільняє 960 000 кВт/годин електроенергії та близько 1 000 000 кВт/годин теплової енергії в рік.

Втретє – після всіх маніпуляцій отримуємо 20 000 тонн високоякісного органічного добрива Дигестат, здатного максимально природньо поліпшувати показники гумусового шару, а разом із ним і властивості врожаю.

Просто? Ще б пак! А тепер порахуємо.

  • 3 млн грн –  кошти заощаджені на утилізації
  • 2,98 млн грн – вартість 960 000 кВт електроенергії (тариф 3,1 грн за кВт)
  • 0,8 млн грн – вартість 1 000 000 кВт тепла (у перерахунку на природній газ 0,8 грн за кВт)
  • 2,6 млн грн – вартість 18 000 тонн добрива Дигестат (у перерахунку на діючу речовину еквіваленту мінеральних добрив)

Зрештою бачимо, що  новітнє вирішення питання залишків сільського господарства   приносить  9,38 млн  річного валового прибутку. А чи існує менеджмент відходів в Україні, складіть свою думку самі.

Автор матеріалу: Вадим Кричковський.