Менеджмент управління відходами – справа творча.  А креативний підхід у поєднанні з наполегливою працею дають реальну можливість відшукати високорентабельні джерела біоматеріалу для біогазових комплексів. В минулій статті ми підрахували дохід від розумного поводження з відходами тваринництва. Але таке виробництво енергії не є незалежним та приречене бути прив’язаним до певної території.

Тоді, запитаєте ви,  які джерела дають мобільність і логістичну незалежність? Звичайно, відповім ми,  – рослинна біомаса, котра була одним з найперших відомих людству енергетичних осередків. Її  використання до недавнього часу зводилося до спалювання у відкритому вогні або у топці з низьким коефіцієнтом  корисної дії. Та часи змінюються. І сьогодні рослинна біомаса набуває попиту.

Розглянемо вартість такого біопалива. Кукурудзяний силос, як і силос з сорго – це ефективний енергоносій, ціна якого на ринку України  коливається в межах 650-1000 грн за тонну. Пожнивні рештки, найдешевші з яких солома пшениці,  менш профітні. Їх ціна трошки нижча – 480-600 грн за тонну. Враховуючи те, що біогазова станція потужністю 1 МВт/ год   в рік споживає 20 тис тонн сировини, вартість останньої стане у  20 млн грн  за силос та 7,2 млн грн за  пожнивні  рештки.

Ми вирішили звернутися до альтернативних відходів та  застосували  рештки  зерна з елеваторів. У пропорції до вище описаних джерел енергії  вони обійдуться у  3 -6  разів дешевше. Цього року ми провели перші дослідження на базі Гніванського елеватора Вінницької області.

Таб. 1 Результати визначення показників якості елеваторних відходів

Масова частка вологи,

%

Вміст домішки, %
зерновасмітна
123
60,66зернова домішка -15,0

зокрема:

зерно пшениці- 3,5

пророслі зерна – 11,5

смітна домішка- 85,0

зокрема:

мінеральна домішка-20,3

зіпсовані зерна – 23,5:

пшениця -28,7

соняшник – 1,8

насіння бур’янів – 10,7

 

Згідно наведених даних у таблиці 1, мінеральна домішка складає 20,3%. Оскільки вона нам не потрібна, орієнтуємося, що нам вистачить 15 тис тонн відходів з елеваторів, які майже всі підприємства готові надати безкоштовно за умови самовивозу. Логістичні послуги в середньому по Вінницькій області складуть 200 грн за 1 тонну відходів. А накопичується їх за сезон роботи окремого елеватору – 200-300 тонн.

Тепер порівняємо:

  • 20 млн грн – вартість сировини «кукурудзяний силос» для вивільнення 1МВт/год у рік;
  • 7,2 млн грн – вартість сировини «пожнивні рештки» для аналогічного обсягу;
  • 3 млн грн – вартість відходів з елеватора, які також генерують 1МВт/год

Зрештою новітнє вирішення питання залишків сільського господарства принесе 9,38 млн річного валового прибутку. Крім того, автоматично зрушиться з місця гостра для України ситуація з утилізацією відходів. Лише у Вінницькій області зернових елеваторів біля 100 і жодне підприємство не прив’язане до обов’язків переробки відходів.

Тож маємо наступні кроки для впровадження:

  • організували грамотну роботу з керівниками зерносховищ;
  • подбали про забор відходів;
  • знайшли місце зберігання;
  • прописали та впровадили процеси;
  • пожинаєте плоди!

А чи існує менеджмент відходів в Україні, складіть свою думку самі.

Автор матеріалу: Вадим Кричковський